تبلیغات
وقایع - عبدالله مهتدی از شعار تا واقعیت؛ افشای رابطه حزب کومله با جنبش سبز

وقایع" ما برای آنكه ایران گوهر تابان شود ، خون دلها خورده ایم... "

... وقایع ناگفته

قبل از ورود به بحث باید یادآور شویم سازمان تروریستی و جنایتکار «کومله» یکی از جنایتکارترین گروههای تجزیه طلب مناطق کردنشین در کردستان ایران است که در دهه 60 بزرگترین جنایات را در حق ملت ایران روا داشت. این گروه تروریستی در بسیاری از عملیاتهای تروریستی در شهرهای کردستان دست داشته و دستهایش به خونه صدهها نفر از مردم کرد و فارس به جرم حمایت از انقلاب اسلامی آلوده است. رهبران این گروه در زمره قاتلین مردم ایران هستند و اینکه رهبر این گروه تروریستی با سران جنبش سبز که خود را هوادار انقلاب اسلامی و تنها مدافع خط امام می دانند ملاقات و مذاکره داشته است جای تامل بسیار زیادی دارد. هر چند نیت واقعی گروههای مدعی جنبش سبز بر همه ملت ایران به خوبی روشن است که همه آنها در صدد نابودی انقلاب اسلامی هستند فقط به علت اینکه از اعتقادات مردم ایران در هراسند نیت واقعی خود را در پشت سر شعارهای دروغین دینی و ازادیخواهانه پنهان کرده اند.

*مذاکره عبدالله مهتدی رهبر حزب منحله کومله با سران فتنه در انگلستان

«عبدالله مهتدی» رهبر کنونی گروه «کومله زحمتکشان» کردستان ایران از بدو فعالیت علنی کومله از رهبران کومله و اعضای کمیته مرکزی کومله بود. وی تا زمان تاسیس حزب کمونیست ایران در سال ۱۳۶۲ رهبر و دبیر کل کومله زحمتکشان بود که با تاسیس حزب کمونیست ایران سید ابراهیم علیزاده جایگزین وی در سمت رهبری کومله شد و تا لحظه جدایی و انشعابش در سال ۱۳۷۹ به عنوان رهبر حزب کمونیست ایران مشغول فعالیت شد. سرانجام در سال ۱۳۷۹ و زمانی که بر سر رهبری کومله با علیزاده دچار اختلافات شدیدی شد به همراه اکثریت اعضاء و پیشمرگان کومله از حزب کمونیست ایران جدا شد و انشعاب کرد و از آن زمان تا کنون به عنوان رهبر حزب تازه تاسیس کومله زحمتکشان کردستان ایران فعالیت دارد.

اخیرا عبدالله مهتدی به لندن سفر کرده و مصاحبه ای با هفته نامه پرتیراژ الشرق الاوسط انجام داده که در آن به مسائل مهمی از جمله دیدار و مذاکراتش را سران جنبش سبز اشاره کرده و بار دیگر هم پیمانی و حمایت جدی خود و کومله تحت امرش را از جنبش سبز اعلام کرد. او در این مصاحبه اعتراف کرده که با سران جنبش سبز در لندن دیدارهای محرمانه ای داشته و حتی قرار است به زودی ظرف دو ماه آینده در کنگره ای مشترک در لندن با اعضاء و رهبران جنبش سبز شرکت کند.

در اینجا توجه شما خوانندگان عزیز را به ترجمه مصاحبه وی با هفته نامه الشرق الاوسط جلب می نماییم و قضاوت را به شما عزیزان واگذار می کنیم:

*عبدالله مهتدی در مصاحبه با «الشرق الاوسط»

ما به عنوان کومله از جنبش سبز حمایت می کنیم و حاضریم پا به پای آنان برای آزادی ایران و کردستان مبارزه کنیم.

رهبر اپوزیسیون کردی «کومله» در ایران «عبدالله مهتدی» چند روزی است که در میان اقلیم کردستان و پایتخت های اروپایی در رفت آمد است و با احزاب اپوزیسیون دیگر در حال رایزنی برای تشکیل یک «جبهه واحد»و «گفتار مشترک» برای روبرو شدن با سیستم جمهوری اسلامی ایران است. مهتدی بر این باور است که «با همکاری و اتحاد با میر حسین موسوی و مهدی کروبی می توانیم جمهوری اسلامی را سرنگون کنیم

در زمان مصاحبه با «شرق الاوسط» در لندن ، مهتدی به آرامی و خونسردی و با زبان انگلیسی در خصوص رویدادهای ایران و فعالیت احزاب کردی مطالبی را بیان کرد. وی در مصاحبه با الشرق الاوسط، در خصوص دلیل تردید و دودلی احزاب کردی، برای حضور و مشارکت در اعتراضات و تظاهراتهای سال گذشته که بر علیه نتایج انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در سال 2009 انجام شده بود سخنانی را بیان کرد.

مهتدی دلیل مسافرتش به لندن پایتخت انگلستان را بیان کرد و گفت : من برای دو هدف به لندن سفر کرده ام. یکی در خصوص مسائل «سیاسی» و دومی در خصوص مسائل «خانوادگی و شخصی». دلیل سیاسی این است که ما به عنوان حزب کومله تلاش کرده ایم با سازمانهایی که  دمکراتی  و جهانی هستند و با آنها اهداف مشترک داریم ارتباط داشته باشیم  و به عنوان مهمان همیشه و درهمه حال ما را پذیرفته  و قبول داشته اند. جدا از این هدفم ، تلاش نیز کرده ام که با شخصیت های «اپوزیسیون ایرانی» و «جنبش سبز» جلساتی مشترک داشته باشم و از جانب هر دو طرف به نتایج خوبی دست یافتیم.

هم چنین گفت : خیلی ها هستند که تلاش می کنند در راستای  هم پیمانی نیرومند بر علیه رژیم ایران، گروههای اپوزیسیون ایرانی با هم باشند و جلساتی مشترک داشته باشند. حزب ما و خصوصا خودم در این جلسات تلاشی زیاد برای این هدف انجام داده ایم، به همین منظور، از سوی این شخصیت ها دعوت شدم برای اینکه در نتیجه این  گفتگوها، به طرحی مشترک نیز برسیم. دو ماه دیگر نیز  کنگره ای در این راستا برگزار خواهیم کرد.

رهبر «کومله انقلابی زحمتکشان کردستان ایران» از ذکر نام این شخصیتها خودداری کرد، اما در عین حال نیز بر این موضوع  تاکید داشت ، که وی به تنهایی با چند شخصیت برجسته جنبش سبز مذاکره داشته است. این جنبش یکی از بزرگترین احزاب اپوزیسیون ایران است  و رهبرانش «میر حسین موسوی» و «مهدی کروبی» هستند.

در خصوص ارتباط «حزب کومله» با «جنش سبز»، «مهتدی» به این موضوع اشاره کرد که: اگرچه نماینده احزاب دیگر هم نیستیم، اما جریان اصلی در خصوص ارتباط با این جنبش هستیم و حامی «جنبش سبز» و هر جنبش دیگر دمکراتیک هستیم. ما ارتباط و همکاری خوبی با این جنبش داریم و به اشکال مختلف با آنها همکاری داشته ایم که نمی خواهم الان در خصوص چگونگی و نحوه این همکاری حرفی بزنم.

در خصوص تردید و دو دلی کردها، درباره عدم شرکت در تظاهرات سال 2009، «مهتدی» گفت: جنبش سبز به نقاط مورد اختلاف فی ما بین اشاره ای نکرده بود که این نقاط مورد اختلاف، چه افراد و احزاب سیاسی را در خود فرا می گیرد. و تا به امروز نیز اکثریت شان از دستور و قانون اساسی امروز کشور حمایت می کنند. بر عکس ما می خواهیم، سیستم را به شیوه ای سراسری تغییر دهیم. آنها همچنین توجه ای به خواسته های اقلیت داخلی شان نداشته اند، اما ما به خواسته های اقلیت این جنبش احترام می گذاریم. کسی نمی تواند بدون در نظر گرفتن این اختلافات، راه حلی «دمکراتیک» برای ایران پیدا کند. برای همین بود که نوعی دو دلی و تردید در خصوص همکاری مشترک با «جنبش سبز» در راستای مبارزه با رژیم و پروسه حقوق بشر و دمکراسی در آینده، وجود داشته است. اما در همان حال نیز ما بر این باور هستیم که این جنبش، جنبشی سراسری ، بی شمار و دمکراتیک است و بایستی از آن حمایت کنیم و تا کنون نیز این حمایتها ، از سوی ما انجام شده است.

»مهتدی»،  حمایت مجدد خود را از جنبش سبز اعلام کرد و گفت : ما از رهبران این جنبش و جریانهای مطرح دیگر حمایت می کنیم. به این خاطر که نسل جدیدی که در ایران دو سال قبل تظاهرات کردند و به خیابانها ریختند اعلام کردند که این رژیم و نوع سیاستش را قبول ندارند.

همچنین وی اظهار داشت: به این نتیجه رسیده ایم که اگر با این جنبش همکاری داشته باشیم با گذر از رویدادها و اتفاقات این حس ما روز به روز بیشتر و فراگیرتر خواهد شد . این حس ما هم این است که این رژیم باید سرنگون شود و هیچ شرطی را هم نمی پذیریم. اما  لازم است برای رسیدن به این هدف ، خونسرد  و صبور باشیم. موضوعی که ما با احزاب قدیمی تر بر آن اتفاق نظر داریم، این بوده که خواسته  نسل جدید نیز همان خواسته های ما می باشد .

تحلیل گران پیش بینی کرده اند که ایرانیان نیز همانند کشورهای مصر و تونس انقلاب را خودشان انجام خواهند داد.« مهتدی» در این خصوص گفت : زمانی که مردم در تهران به پا می خیزند ، آن زمان فرصتی مناسب برای کردها است تا بر علیه رژیم بایستند اما کردها به تنهایی قادر به تغییر رژیم حاکم نیستند.

مهتدی بر این باور است که : ایران می بایستی جزو اولین کشورهایی می بود که در آن انقلاب و تغییر در رژیم بوقوع می پیوست. اما این سرکوبهای غیر انسانی که رژیم ایران بر علیه ملتش پیاده کرده است دلیلی بود تا این تغییرات در کردستان ایران انجام نپذیرد. عدم همکاری بین المللی با احزاب «اپوزیسیون ایرانی» به طور عام و «کرد» بطور خاص، یکی دیگر از این دلایل بود.

در خصوص همکاری کشورهای اروپایی نیز رهبر حزب کومله گفت : حرفهای زیادی را از زبان کشورهای اروپایی شنیده ایم اما هیچ کدامشان در عمل انجام نپذیرفتند. این درست است که تحریم ها جدی و کارساز بوده است،  اما تلاشی جدی در راستای همکاری «احزاب اپوزیسیون ایران» با «جنبش کردی» انجام نگرفته است. «جنبش های کردی» کینه ای بر ضد «امریکا» ، «اروپا» و «جهان عرب» ندارند. حتی در میان «احزاب اپوزیسیون ایرانی» نیز تفکر مشترک و دید مثبت در خصوص اتحادیه اروپا وجود دارد. شعار بر ضد امریکا، تنها در داخل حکومت و رژیم ایران وجود دارد.

در خصوص همکاری های بین المللی «عبدالله مهتدی» گفت : ما درخواست دخالت نظامی بر علیه ایران را نداریم اما این موضوع هم به این معنا نیست که ما مخالف همکاری های جامعه جهانی باشیم. بر عکس ما خواهان همکاری و ارتباط با  جامعه جهانی و کشورهای منطقه هستیم. چون سرنگونی رژیم، هدفی پاک است و به نفع مردم ایران، منطقه و جهان نیز می باشد.

در ادامه «مهتدی» گفت: کردها در آن زمان به شیوه ای فراوان و گسترده در تظاهرات سراسری شهرهای ایران شرکت نکردند، آن هم دو دلیل داشت یکی اینکه تظاهر کنندگان تهرانی اعتراضاتشان به مدت زیادی طول نکشید. تظاهراتها ، مشابه انقلاب و تظاهراتها کشورهای «مصر» و مثل امروز «یمن» نبودند. من فکر می کنم که اگر تظاهراتها به شیوه ای روزانه برگزار می شدند شاید کردها کردستان ایران نیز در آنها، مشارکت می کردند. دلیل دوم هم این است که تعدادی از رهبران اپوزیسیون مثل «موسوی» و «کروبی» بخشی از رژیم سیاسی ایران بودند و این موضوع باعث عدم اعتماد به آنها شده بود. از سویی دیگر رهبران «جنبش سبز» در خصوص اعلام حمایت از کردها بطور جدی موضعش را اعلام نکرده بود و این امر نیز باعث شده بود که کردها در خصوص مشارکت در تظاهراتها «دو دل» ، «مردد» و «بی اعتماد» باشند.

بولتن نیوز


اخبار کوتاه
کپی رایت محفوظ است ...


نویسندگان

کانون هابیلیان - پایگاه اطلاع رسانی 17000 قربانی تروریسم در ایران

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • آخرین بروز رسانی :