تبلیغات
وقایع - پیشنهاد مشاور پیشین امنیت ملی اسرائیل به اوباما؛ از علاقه جوانان ایرانی به اینترنت برای براندازی استفاده کنید

وقایع" ما برای آنكه ایران گوهر تابان شود ، خون دلها خورده ایم... "

... وقایع ناگفته

مشاور پیشین امنیت ملی اسرائیل به اوباما پیشنهاد داد که شیفتگی جوانان ایران به اینترنت و علاقه آنها به شبکه‌های اجتماعی که تاثیرات سیاسی مخرب آنها تاکنون ثابت شده است، باید مورد بهره برداری قرار گیرد.

به نقل از فارس، چوك فریلیچ، مشاور پیشین امنیت ملی رژیم صهیونیستی، در سرمقاله خود در مركز امور بین المللی و علمی بِلفِر (Belfer Center) با بیان اینكه تغییر رژیم در ایران باید اولویت اول خاورمیانه امروز باشد، برای این تغییر رژیم و فروپاشی آن 5 پیشنهاد را به اوباما ارائه كرد.

این استاد دانشگاه تل‎آویو، هاروارد، كلمبیا و نیویورك در مقاله خود تحت عنوان "تمركز بر ایران" ضمن آنكه با صراحت از "تغییر رژیم ایران" سخن می گوید؛ می نویسد: قیام های مردمی كه سراسر خاورمیانه را فراگرفته‌اند در نوع خود خیره كننده‌اند و از قرار معلوم نیز هنوز در ابتدای راه خود قرار دارند. چشم انداز كلی خاورمیانه بعد از چند دهه سكون و بی‎تحركی اكنون برابر دیدگان ما در حال دگرگونی است. منطق حكم می‌كند كه آمریكا تلاش كند تحولات را در مسیر مورد نظر خود هدایت كند.

بحث در اینجا، لیبی نیست. لیبی خود اهمیتی ندارد بلكه این نتیجه تحولات آن است كه می تواند تاثیرات مهمی داشته باشد. اینكه به قذافی این امكان داده شود كه در نهایت پیروز شود یا خیر، تاثیرات خاص خود را بر روند آتی قیام ها در كشورهای دیگر منطقه خواهد داشت.

مشاور امنیت ملی اسرائیل كه پیش از این نیز مقالاتی را علیه جمهوری اسلامی نوشته و سخن گفتن از "لزوم تغییر رژیم در ایران‌" به امری عادی برای او بدل شده است، در ادامه مدعی می شود: با شتاب روزافزون تحولات در خاورمیانه، توجهات از ایران منحرف شده است، ایرانی كه همه شرایط انقلابی لازم را كه عامل اصلی قیام‎های جهان عرب هستند، داراست.

جمعیت ناآرام و جوان ایران مثل جمعیت جوان دیگر كشورهای منطقه است، اما در عمل از آنها تحصیل كرده‎تر و آشناتر با جهان امروز است. تغییر رژیم در ایران باید اولویت اول خاورمیانه امروز باشد و مسئله‎ای است كه تقریبا همه هم‎پیمانان آمریكا در منطقه و فراتر از آن می توانند درباره آن با هم به توافق برسند. همه خواستار سرنگونی رژیم كنونی ایران هستند. تغییر در ایران باعث تغییر كلی منطقه در همه سطوح سیاسی، اجتماعی- اقتصادی و نظامی- استراتژیك خواهد شد. این در واقع می تواند نشانه ظهور خاورمیانه جدید باشد.

وی می افزاید: به‎جای داشتن امیدهای واهی برای تعامل با تهران كه دولت اوباما خود می داند به جایی نخواهد رسید، مسئله اصلی، اعمال تلاش هایی با رهبری آمریكا در عرصه عمومی و پشت صحنه برای ایجاد شكاف در رژیم ایران است.

چوك فریلیچ همچنین معتقد است كه تغییر رژیم در ایران باید فقط از داخل و از سوی مردم این كشور صورت گیرد و اساساً نمی توان آن را از بیرون اعمال كرد، اما می توان به آن كمك كرد، حمایت كرد و تغذیه و تشویق و پشتیبانی لازم را برای اجرای آن ارائه کرد. نباید اجازه داد موفقیت رژیم در مهار تظاهرات مردمی ژوئن 2009 و تظاهرات محدودتر ایام اخیر‌، تكرار شود.

فریلیچ همچنین می نویسد: اكنون بهترین زمان برای رهبری آمریكا جهت ایجاد یك فرایند جدید در منطقه است. آمریكا صرف‎نظر از هر اقدامی كه بكند یا نكند، در هر صورت مورد سرزنش واقع خواهد شد. برخی مدعی خواهند شد كه این كشور به اندازه كافی مداخله نكرده است و برخی دیگر می گویند كه بیش از حد مداخله كرده است. ایران یك آزمون بزرگ است و مكانی است كه رهبری آمریكا می تواند باعث تغییر شود.

5 تدبیری كه وی به اوباما آنها را توصیه می كند، به قرار زیر هستند:
1. درخواست صریح از سوی باراك اوباما از مردم ایران برای قیام علیه رژیم به جای اظهارات دوپهلو و غیرمستقیمی كه تاكنون برای حمایت از تغییر صورت گرفته است. هرگز هیچ فرصتی بهتر از این پیش نمی آید. این موضوع می تواند با نگاهی به آینده بهتر و جدید برای ایران بعد از تغییر رژیم بیان شود مثل ابراز امید برای برقراری رابطه با آمریكا به عنوان تقدیر از این قیام.

2. گسترش جدی دامنه تحریم هایی كه در حال حاضر به خاطر برنامه اتمی ایران علیه این كشور وضع شده اند طوری كه شامل رفتارهای رژیم و تدابیرش برای مهار معترضان نیز بشود. تحریم های جدی نه ‎فقط بر رژیم بلكه بر مردم ایران نیز تاثیر می گذارد. تغییر رژیم دردناك خواهد بود اما به قیمت ارزان به‎دست نمی آید.

3. حمایت مالی و مادی گسترده از گروه های مخالف در ایران به‎صورت مستقیم یا پنهانی.

4. شیفتگی جوانان ایران به اینترنت و علاقه زبانزد آنها به شبكه های اجتماعی كه تاثیرات سیاسی مخرب آنها تاكنون ثابت شده است، باید مورد بهره برداری قرار گیرد. این كار می تواند مثلاً از طریق ارسال غیرمستقیم تعداد انبوهی آی‎پد و دیگر تجهیزات اینترنتی رایگان صورت بگیرد. به جای برنامه "اتمی‎ها برای صلح‌" می‎توان برنامه "اَپِل‎ها برای آزادی‌" را اجرا كرد.

5. ایران، لیبی نیست. ایران كشوری بسیار بزرگ و دارای قابلیت انتقام گیری است بنابراین حتی نرم‎ترین گزینه های نظامی مثل تعیین محدوده پرواز ممنوع نیز در مورد این كشور كارایی ندارند. اما زمانی كه ناآرامی گسترش یابد، برخی از تدابیر بسیار محدود را می توان اعمال كرد مثل ایجاد اختلال در ارتباطات رژیم.

وی مقاله خود را این‎چنین به پایان می رساند كه تدابیر فوق احتمالا موفق به ایجاد تغییر مورد نظر در ایران نخواهد شد، اما نتایج منفی آن در سطح حداقلی قرار دارند. چطور می توانیم شكست خود را توجیه كنیم در حالی كه حتی تلاش نكرده باشیم از فرصت ها استفاده كنیم؟

البته نباید این نكته را از نظر دور داشت كه آمریكا همه این 5 گزینه را تاكنون برای براندازی جمهوری اسلامی به كار بسته؛ اما هیچ‎گونه موفقیتی در این جهت كسب نكرده است. نكته دیگر اینكه باید به این واقعیت اذعان كرد كه غرب در چند سال اخیر به صراحت از اقدام جهت تغییر رژیم در ایران سخن می گوید و از اینكه علناً از تلاش برای براندازی ایران دم بزند و موضع خصمانه خود را بروز دهد هیچ ابایی ندارد.


اخبار کوتاه
کپی رایت محفوظ است ...


نویسندگان

کانون هابیلیان - پایگاه اطلاع رسانی 17000 قربانی تروریسم در ایران

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • آخرین بروز رسانی :