تبلیغات
وقایع - آمادگی پاریس در به رسمیت شناختن فلسطین

وقایع" ما برای آنكه ایران گوهر تابان شود ، خون دلها خورده ایم... "

... وقایع ناگفته

پنجشنبه 15 اردیبهشت 1390

آمادگی پاریس در به رسمیت شناختن فلسطین

نویسنده: وقایع   

نیکلا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه خاطر نشان کرده است که احتمال دارد، درصورت بی‌نتیجه ماندن مذاکرات اسرائیل و فلسطین، دولت وی، کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد.

سارکوزی در مصاحبه با مجله اکسپرس گفت: "اگر مذاکرات سازش تا ماه سپتامبر از سر گرفته نشود و یا به نتیجه نرسد، فرانسه به مسئولیت خود در قبال درخواست برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین عمل خواهد کرد."

وی افزود: "این ایده که هنوز وقت زیادی برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین وجود دارد، خطرناک است. باید این مساله تا پیش از تشکیل جلسه سازمان ملل در ماه سپتامبر به نتیجه برسد."

سارکوزی تاکید کرد که سازمان ملل باید "مشارکت بیشتری" در مذاکرات میان اسرائیل و فلسطین داشته باشد.

رئیس جمهور فرانسه یادآور شد: "من فکر می‌کنم اسرائیل باید به وضوح بگوید که فلسطینیان حق دارند کشور و قوانین خاص خود را داشته باشند."

سارکوزی افزود: "اسرائیل نمی‌تواند به راحتی به دنبال پیشرفت اقتصادی خود در سرزمین‌های اشغالی باشد."

وی گفت، کشورهای اروپایی قصد دارند طی ماه‌های اخیر "مذاکرات صلح میان اسرائیل و فلسطین را با مشارکت امریکا دوباره از سر بگیرند، زیرا اروپا نمی‌تواند درحالی که یکی از چهره‌های کم اهمیت سیاسی در زمینه فلسطین است، بیشترین بها را برای آن بپردازد. "

فلسطینیان در انتظار رای‎گیری سازمان ملل درباره کشور مستقل فلسطین در ماه سپتامبر هستند.

مذاکرات میان فلسطین و اسرائیل که به میانجی‌گری امریکا تشکیل شده بود، در سپتامبر ۲۰۱۰ میلادی از سرگرفته شد. این مذاکرات چندی پس از آن و با امتناع اسرائیل از توقف شهرک‎سازی در سرزمین‌های اشغالی به بن‌بست رسید.

اسرائیل در ادامه اشغال‎گری خود، تاکید کرده است که همه مسائل از جمله شهرک‌سازی، باید در مذاکرات مستقیم کنار گذاشته شود.

در این میان، گزارش‌های رسانه‌های اسرائیلی حاکی از آن است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل در حال بررسی پیشنهادات دیگر نظیر "توافق موقت" و یا خروج نسبی از سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری است.

با این وجود، فلسطینیان با هرگونه توافق نسبی مخالفت کرده و خواهان راه‌حلی جامع برای توقف شهرک‌سازی غیرقانونی اسرائیل هستند.

فلسطینیان اعلام کرده‌اند، پروژه‌های شهرک‎سازی اسرائیل که با قطع‌نامه‌های ۴۴۶، ۴۵۲ و ۴۶۵ مغایرت دارد، با هدف ممانعت از تشکیل کشور مستقل فلسطینی با پایتختی قدس شرقی صورت می‌گیرد.

اسرائیل منطقه شرق قدس را در سال ۱۹۶۷ تصرف و آن را در اقدامی که هیچ‌گاه از سوی جامعه بین‌الملل و سازمان ملل به رسمیت شناخته نشد، اشغال کرد.

با وجود مخالفت و محکومیت ادامه شهرک‌سازی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی، از سوی سازمان‌ ملل ، این رژیم همچنان با اصرار تمام، به شهرک‌سازی در سرزمین‌های کرانه باختری و شرق بیت‌المقدس ادامه می‌دهد.

تاکنون بیش از یکصد کشور با بیانیه فلسطینی ۱۹۸۸ درباره استقلال سرزمین فلسطین موافقت کرده‌اند.

در این میان بسیاری از کشورهای امریکای لاتین مانند آرژانتین، بولیوی، برزیل، شیلی، اکوادور، گویان، پاراگوئه، پرو و ونزوئلا به کشورهایی پیوسته‎اند که فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند.


اخبار کوتاه
کپی رایت محفوظ است ...


نویسندگان

کانون هابیلیان - پایگاه اطلاع رسانی 17000 قربانی تروریسم در ایران

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • آخرین بروز رسانی :