تبلیغات
وقایع - استراتژی مشترک ایران و مصر

وقایع" ما برای آنكه ایران گوهر تابان شود ، خون دلها خورده ایم... "

... وقایع ناگفته

یکشنبه 25 اردیبهشت 1390

استراتژی مشترک ایران و مصر

نویسنده: وقایع   

در حالی كه ایران و مصر قدم های بلندتری را برای برقراری ارتباط برمی دارند اضطراب و نگرانی در اردوگاه آمریكا و رژیم صهیونیستی بیشتر می شود. حركت راهبردی ایران و مصر كه به عنوان فصلی مشترك در تغییر سیاست های نظام بین المللی به آن نگریسته می شود سبب شده است كه رسانه های جهان این نوع تعامل و ارتباط دیپلماتیك را به عنوان ائتلافی علیه رژیم صهیونیسم تحلیل كنند.
اما آنچه كه نگرانی آمریكا و اسرائیل را برانگیخته تنها موضوعات مربوط به ایران نیست بلكه مجموعه ای از شرایطی است كه آینده رژیم صهیونیستی را با بحران مواجه می كند كه در ذیل به برخی از این شرایط اشاره می شود.
اول- رهایی سیاسی منطقه؛ روزنامه انگلیسی زبان الحیات در مقاله ای با واكاوی روابط آینده ایران و مصر نوشته است همكاری مشترك بین ایران و مصر می تواند به رهایی سیاسی منطقه از دخالت غربی ها و فشار بر اسرائیل بیانجامد و نوعی استقلال راهبردی را در منطقه براساس منافع مشترك به وجود آورد.


الحیات چاپ لندن به موقعیت ویژه و تاثیرگذار ایران در منطقه و ناكارآمدی تحریم های سیاسی نیز اشاره می كند و می افزاید: ایران در چند دهه گذشته از عدم حضور خود در هیچ یك از چارچوب های منطقه ای و قطع روابط با مصر استفاده كرد و تبدیل به نیروی «شبح» در زمینه راهبردی شد؛ ایران از یك سو عامل موثر در تحولات منطقه بود و از سوی دیگر قابل رویت نبود، امكان بازخواست ایران به علت نبودن این كشور در چارچوب های منطقه ای وجود نداشت و در واقع می توان گفت تبدیل شدن ایران به نیروی شبح به نفع این كشور تمام شد و یكی از عوامل موفقیت سیاست های آن بود.
روزنامه لس آنجلس تایمز هم در مقاله ای رویكرد جدید مصر را در سیاست خارجی مورد مطالعه قرار داده و نوشته است: دولت جدید مصر رویكرد جدیدی را در حوزه سیاست خارجی جایگزین میراث حسنی مبارك رئیس جمهور مخلوع این كشور كرده است كه موجب نگرانی آمریكا و اسرائیل شده است.
جفری فیلتمن در لس آنجلس تایمز می افزاید: قاهره در تلاش است مناسبات دیپلماتیك خود را با ایران از سر بگیرد یعنی كشوری كه آمریكا آن را تهدیدی مستمر برای ثبات منطقه می داند. این دستور كار جدید موجب خشم اسرائیل شده و نشانه آن است كه دیپلماسی جدید مصر محكی برای ارزیابی متحدان و دشمنان این كشور در خصوص مسائل حساسی است كه می تواند توازن قدرت را در منطقه تغییر دهد.


این روزنامه آمریكایی در ادامه به تقسیم كار سفارشی آمریكا میان مصر و عربستان در سه دهه گذشته اعتراف می كند و می نویسد: برقراری ارتباط و دوستی میان این دو كشور ممكن است صحنه سیاسی خاورمیانه را كاملاً متحول كند.
لس آنجلس تایمز می نویسد: مصر و عربستان سعودی هر دو از كشورهای عمدتاً سنی نشین هستند و همواره وزنه ای برای ایجاد تعادل در برابر گسترش نفوذ ایران شیعه بوده اند. ملك عبدالله پادشاه عربستان از متحدان نزدیك مبارك بود و این كشور نگران جنبش های دموكراسی خواهی به اصطلاح بهار عربی است كه نظم دیرینه منطقه را تهدید می كند و موجب شكل گیری ائتلاف های جدید خواهد شد.
عصام شرف نخست وزیر مصر اخیراً به عربستان سعودی و دیگر كشورهای خلیج فارس سفر كرد تا بر پای بندی قاهره به ائتلاف های منطقه ای تاكید كند.اما عربستان سعودی همچنان از مذاكرات مصر با ایران و لحن دوستانه قاهره با حماس و اصرار برای محاكمه مبارك به اتهام فساد نگران است.
دوم؛ صفحه فلسطین عوض می شود: دومین مساله ای كه در روابط ایران و مصر باعث تأثیرگذاری منفی بر امنیت رژیم صهیونیستی می شود مسأله فلسطین است.


در دو ماه گذشته در حوزه فلسطین اتفاقات شیرینی بروز یافت كه عبارتند از؛ باز شدن گذرگاه مسدود شده رفح، قطع و اخلال در لوله گاز صادرات مصر به رژیم صهیونیستی، گفتگوها و آشتی حماس و فتح و توافق برای اعلام كشور مستقل فلسطینی (بدون به رسمیت شناختن اسرائیل) و...
سیلون شالوم معاون نخست وزیر رژیم صهیونیستی نگرانی خود از تأثیر ایران بر معادلات مصر، فلسطین و رژیم صهیونیستی را اینگونه با رادیو اسرائیل در میان می گذارد؛ اسرائیل باید خود را برای تغییرات محسوس در سیاست مصر كه به ایران امكان می دهد نفوذ خود را در غزه افزایش دهد آماده كند.
در همین حال روزنامه اسرائیلی ها آرتص اعلام كرد: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نظر دارد ایساك مولهو فرستاده خود را روزهای آینده برای مذاكره با سران جدید مصر درباره سیاست جدید این كشور به مصر اعزام كند.
وی گفت: اسرائیل برای نفوذ در دولت جدید مصر هیچ كاری نمی تواند انجام دهد و روشن ترین موضوع مورد اختلاف بین دو طرف بر سر تداوم تحریم غزه است.
خبرگزاری شینهوا به نقل از ادام گون در بیت المقدس نیز گزارش می دهد كه تصمیم اخیر دولت مصر مبنی بر بازگشایی گذرگاه مرزی رفح رژیم صهیونیستی را برای واكنش به تقلا انداخته است. گذرگاه رفح تنها مسیر زمینی به نوار غزه است كه از خاك فلسطین اشغالی نمی گذرد.


رژیم صهیونیستی درپی كنترل جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس بر غزه در ژوئن سال 2007 بر این منطقه تحریم زمینی و دریایی اعمال كرده است.
در زمان حكومت حسنی مبارك رئیس جمهور مخلوع مصر این كشور اغلب گذرگاه مرزی رفح را به جز برای انتقال كمكهای بشردوستانه بسته نگه داشته بود اما پس از بركناری مبارك از قدرت دولت انتقالی جدید مصر رویكرد متفاوتی در قبال جنبش حماس اتخاذ كرده است.
در همین حال آشتی حماس و فتح رژیم صهیونیستی كه با استقبال ایران مواجه شده است باعث نگرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی شده است.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل این توافق را ضربه شومی به صلح و پیروزی بزرگی برای آنچه كه تروریسم می نامد توصیف كرد.
سایت اینترنتی اینفو فلسطین هم می نویسد: عوامل متعددی موجب افزایش نگرانی اسرائیل درباره روابطش با مصر شده است بخصوص آنكه قاهره امیدوار است روابط خود با ایران را از سر بگیرد و درباره قراردادی كه در گذشته با اسرائیل درباره تامین گاز طبیعی منعقد كرده بود مذاكره دوباره كند.


سوم؛ محبوبیت اسلام گراها برای اداره حكومت: رژیم صهیونیستی و آمریكا به شدت از محبوبیت گروههای اسلامی نزدیك به ایران و فلسطین عصبانی است و به هر طریقی می كوشد ضمن دامن زدن به جنگ مذهبی شیعه - سنی و مسیحی - مسلمان در مصر بین مردم، گروههای مذهبی و مسلمانان فاصله ایجاد كنند.
روزنامه فرانسوی لوفیگارو در این زمینه می نویسد:
اخوان المسلمین برای اولین بار از زمان تاسیس در سال 1928 از جایگاه سیاسی قانونمند برخوردار می شود. در حالی كه سه ماه از انقلاب مصر می گذرد به نظر می رسد اخوان المسلمین اولین ذینفع انقلاب باشد. دفتر ارشاد اخوان المسلمین در جریان اولین گردهمایی غیررسمی اش در شانزده سال گذشته كه در ماه جاری برگزار شد از تشكیل حزب آزادی و عدالت خبر داد. هدف از این اقدام بحث بر سر حدود پنجاه درصد از كرسی های مجمع مردم در انتخابات پارلمانی سپتامبر آینده است. اخوان المسلمین امیدوار است حدود سی و پنج تا چهل درصد كرسی ها رااز آن خود كند و كارشناسان معتقدند كسب این تعداد كرسی به آنها امكان می دهد كه به اصلی ترین بلوك پارلمانی در مقابل مخالفان لائیك و حزب سابق دموكرات ملی حسنی مبارك كه امروزه منحل شده تبدیل شوند. خیرط الشاطر معاون رهبر معنوی اخوان المسلمین ده روز پیش اعلام كرده بود ما در تدارك تشكیل دولتی اسلامی هستیم كه اصول اسلام را اجرا كنند.


اكنون تنها وزنه اسلامگرایان نیست كه باعث نگرانی شده بلكه ناتوانی احزاب لائیك برای سربلند كردن نیز نگرانی هایی را برانگیخته است.
مصطفی لباد رئیس مركز الشرق برای مطالعات منطقه ای و راهبردی هم در تحلیلی در این زمینه می گوید: «روشن نیست دیپلماسی قاهره به كجا ختم خواهد شد. پیش بینی می شود حزب اسلامگرای اخوان المسلمین كه با حماس ارتباط دارد درصد قابل توجهی از كرسی های پارلمان مصر را تصاحب كند. در آن صورت چشم اندازی در برابر سیاست خارجی مصر گشوده می شود كه ممكن است به دوری هر چه بیشتر مصر از اسرائیل و آمریكا بینجامد.»
چهارم؛ قدرت یافتن مردم مصر: اگرچه رسانه های غربی و صهیونیستی تلاش می كنند كه میزان انزجار و تنفر مردم مصر را از رژیم صهیونیستی و آمریكا به نمایش نگذارند اما مردم مصر اجازه هیچگونه سیاستی به مثابه سیاست های دوران مبارك و ارتباط با رژیم صهیونیستی و آمریكا نمی دهند.

بنابرنظرسنجی مركز تحقیقاتی «پیو» كه هفته گذشته صورت گرفت 54 درصد مصری ها موافق لغو پیمان صلح 1979 با اسرائیل اند اما تنها 36 درصد خواهان حفظ آن هستند.
در همین حال هفته گذشته یك تظاهرات مردمی در برابر سفارت رژیم صهیونیستی به منظور اخراج اسحاق لوانون سفیر این رژیم در قاهره صورت گرفت.
با این شرایط به نظر می رسد كه با نزدیكتر شدن زمان گفت وگوهای ایران و مصر و برقراری روابط دیپلماتیك فعالیت های توطئه آمیز رژیم صهیونیستی در منطقه افزایش یابد و در همین دوره هم آمریكا تلاش می كند با برقراری ارتباط با نظامیان طرفدار مبارك فضای سیاسی مصر را سنگین نماید.


اخبار کوتاه
کپی رایت محفوظ است ...


نویسندگان

کانون هابیلیان - پایگاه اطلاع رسانی 17000 قربانی تروریسم در ایران

  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • آخرین بروز رسانی :